מדוע בעצם מתחפשים בחג הפורים?

למרות שבכל שנה היה נהוג לקיים מסיבה לאחר קריאת המגילה אצלנו בקהילת מגן אברהם בעומר, השנה החליטו מנהיגי הקהילה להשקיע את מאמציהם במצוי קריאת המגילה, דרך הסברתה והמחזתה באופן יצירתי ומשעשע. שמחתי והתרשמתי מאוד מהחלטה זו, המצביעה על רצון הקהילה להתמקד בעיקר.

ואכן, עלינו תמיד לחשוב על מהות החג ולהגדיר את עיקר המצווה לפני קיומה. תחפושות פורים הן דוגמה מעניינת לנושא זה. נתחיל בשאלה הבסיסית: מדוע בעצם מתחפשים בחג הפורים?

על פי התלמוד, מסכת מגילה יב:א, סיפור המגילה כולו, המסתכם בסכנת הכחדתו של עם ישראל והצלתו, נובע מתוך העמדת פנים:

"שאלו תלמידיו את רבי שמעון בן יוחאי: מפני מה נתחייבו שונאיהן של ישראל שבאותו הדור כליה? ... אמר להם: מפני ש[היהודים] השתחוו לצלם. אמרו לו: וכי משוא פנים יש בדבר? ־ אמר להם: הם לא עשו אלא לפנים ־ אף הקדוש ברוך הוא לא עשה עמהן אלא לפנים..."

פורים שמח וחודש טוב!
הרב יונתן סיידוף
רב קהילת 'מגן אברהם' בעומר

קהילה מתגבשת

בשבת פרשת תצוה, יצאו עשרות מחברי קהילת 'מורשת אברהם' בירושלים לשבתון קהילתי בעין גדי. מטרתו של סוף השבוע המיוחד הייתה להפגיש ולגבש בין חברי הקהילה הותיקים והחדשים.

>> לחצו להרחבה

שנת הפסק בחנתון

לפני כשנה השיקו במרכז החינוכי בחנתוןת כנית 'שנת הפסק' (gap year) בשם 'מצפה בגליל'. מטרת התכנית היא לספק לחניכים מהתפוצות הזדמנות ייחודית להיות חלק מקהילה פלורליסטית חיה, לומדת ומתנדבת. התכנית מיועדת לתלמידים מחו"ל, שסיימו תיכון, ומעוניינים להיות מעורבים בחברה הישראלית בת זמננו בשנה שלפני לימודי הקולג'

>> לחצו להרחבה

כשנכנס אדר
מלים: נעמי שמר

באו ותראו מראה בלתי-רגיל
כל העיר שוקקת מצהלות וגיל,
על גבי ג'ירפה מרקד הפיל
עם שודד-הים ובאוזנו עגיל .
מי ראה פה מלך ובידו שרביט,
מי ראה שכור שותה מן החבית,
חצוצרה תוקעת זמר מבלבל
והרעש הוא ממש בלתי-נסבל.
חור כרפס ותכלת, בוץ וארגמן
כל העיר זוללת את אזני-המן,
איזה חג יפה ובלתי-מסודר
ומצווה לשמוח כשנכנס אדר.

קבלת שבת עם שפת הסימנים

קבלת שבת מיוחדת, בשיתוף פעילות ופעילים ממסגרת 'שמע' לכבדי שמיעה, התקיימה בשבת פרשת 'ויקהל' בקהילה היובל בירושלים.

איילת בן שטרית, בוגרת נוע"ם שפעילה כמורה חיילת בביה"ס ללקויות שמיעה ובמרכז החינוכי-טיפולי-לימודי "שמע" שבשכונת קרית יובל בירושלים, יזמה באחרונה תפילת קבלת שבת משותפת לקהילת לקויי השמיעה ולמניין השוויוני קריית יובל שתלווה בשפת הסימנים.

>> לחצו להרחבה

רב, שיח', ואב נפגשים בב"ש

בקהילת 'אשל אברהם' בבאר שבע, קיימו בשבת פרשת 'תצוה' מפגש בין דתי בקבלת שבת. קבלת השבת קיבלתה השראה מסיפור פרשת יתרו, שנקראה מספר שבועות לפני כן, בה מתייעץ משה רבינו עם יתרו, כהן דת אחרת.

רב הקהילה הרב מאוריסיו בלטר, אירח לתפילה את חבריו האב פיוטר זלסקו, אב הקהילה הקתולית דוברת עברית בבאר שבע, ואת השיח' ג'מאל אלעוברה הממונה על המסגדים מבאר שבע לירושלים.

>> לחצו להרחבה

לא נוותר על הכותל

בראש חודש שעבר סיפרנו בשמחה על ההסכם ההיסטורי בכותל.מפת הדרכים למימושו נחתמה, ואנו ממתינים בציפייה להנעת התהליכים להקמת העזרה החדשה. עם זאת, שמענו כולנו בכלי התקשורת כי חלק ממנהיגי הציבור החרדי מפעילים לחץ מסיבי על הממשלה שלא להמשיך לקדם את ההסכם.

אנו בטוחים שראש הממשלה, שמחויב למתווה ומאמין בו, ימצא את הדרך לקיים את ההסכם ככתבו וכלשונו: רחבה פלורליסטית, שוויונית, שתנוהל על ידי ועדה שתמונה על ידי רוה"מ ויהיו בה נציגות מהתנועה המסורתית, התנועה הרפורמית, נשות הכותל ונציגי ממשלה והסוכנות היהודית.

התקנות החדשות כבר היו אמורות להיכנס לתוקף, אך שר הדתות מסרב בשלב זה לחתום עליהן. זוהי טעות. הסדר הפשרה אליו הגענו חייב את שני הצדדים לוויתורים קשים. זה הסדר שזכה להסכמה רחבה בארץ ולגיבוי מיהודי התפוצות. אם חלילה יקרוס המתווה, לאחר שלוש שנות משא ומתן ולאחר שהממשלה הצביעה ואישרה אותו ברוב קולות, נעמוד בפתחו של משבר אמון חסר תקדים בעומקו ובהיקפו בין מדינת ישראל לעם היהודי בתפוצות.

שואלי פסט, יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

צעירים בשירות (הדת) והמדינה

בשבוע שעבר נערך סמינר בנושא "דת מדינה" לחברי שנת השירות של נוע"ם ולחברי מכינת חנתון שני גופים המקיימים מסלולים לפני גיוס ברוח התנועה המסורתית.

הסמינר אורגן על ידי מכון 'על משמר הכנסת' וצוות אגף ההגשמה של נוע"ם

>> לחצו להרחבה

משנכנס אדר

לחצו כאן לכל המידע על פורים בקהילות התנועה המסורתית.

>> לחצו להרחבה

כַּיָּמִים אֲשֶׁר-נָחוּ בָהֶם הַיְּהוּדִים מֵאֹיְבֵיהֶם וְהַחֹדֶשׁ אֲשֶׁר נֶהְפַּךְ לָהֶם מִיָּגוֹן לְשִׂמְחָה וּמֵאֵבֶל לְיוֹם טוֹב.

מגילת אסתר, פרק ט', חלק מתוך פסוק כ"ב

דרושים בתנועה המסורתית

>> לחצו להרחבה

מעוניינים במניין ברוח התנועה המסורתית בימים הנוראים הקרובים?

צרו איתנו קשר, ונשמח לסייע

www.masorti.org.il