משנכנס אדר (א') מרבין בשמחה

"במסכת תענית (כט ע"ב) מלמדים אותנו כי "משנכנס אדר מרבין בשמחה", אך האם זה אמור להתייחס גם לאדר א' בשנה מעוברת? הרי כולנו יודעים שחוגגים את חג הפורים בחודש אדר ב', ואם כן אז מה מיוחד בחודש אדר א'? בסוגייה זו יש מחלוקת ראשונים בין אלו שראו את אדר א' רק כחודש רגיל (שהיה אפשר גם לכנות אותו חודש שבט ב') ובין אלו שראו בשני חודשי האדר חודש אחד ארוך (ועל כן יש אלו שגם חוגגים פורים קטן בחודש אדר א').

יחד עם זאת, האמרה במסכת תענית מבוססת על ההנחה שחודש אדר הוא היפוכו של חודש אב. אם בחודש אב נחרב עולמנו פעמים רבות, בחורבני בתי המקדש ועוד, חז"ל סימנו שבחודש אדר ההפוך הוא נכון ובחודש זה נוכל להתגבר על איובינו. חז"ל אינם מזכירים את חג הפורים כלל, אף אם כן שכמובן הסיפור של ישועת היהודים בחג הפורים הוא דוגמא למופת לתופעה זו.

חודש שמח וטוב!
הרב ג'ף צימט
רב הקהילה החדשה של רמת אביב

יחד ברְבוּתָא

22 מרבני ורבות הקהילות של התנועה המסורתית בישראל, השתתפו בשבוע שעבר בסמינר 'רְבוּתָא' לרבנות קהילתית בתנועה המסורתית. מטרת הסמינר היתה ליצור במה עבור שיח קולגיאלי, לימוד משותף והעצמה.

>> לחצו להרחבה

שיעורים בחברותא

בקהילה המסורתית רעננה עמיתי החלו סדרת שיעורים חדשה בשם 'חברותא'. הסדרה מיוחדת הזו, מתחיל השיעור בלימוד בחברותא- לימוד זוגי מול מקורות, ולאחריו מתקיימת הרצאה של רבה או רבה מהתנועה המסורתית. הרצאת הפתיחה החגיגית של סדרת השיעורים התקיימה החודש. את השיעור הפותח העביר הרב דוד גולינקין, ולמפגש הגיעו כמאה משתתפים ומשתתפות.

>> לחצו להרחבה

אני רוצה תמיד עיניים
נתן זך

אֲנִי רוֹצֶה תָּמִיד עֵינַיִם כְּדֵי לִרְאוֹת
אֶת יְפִי הָעוֹלָם וּלְהַלֵּל אֶת הַיֹּפִי
הַמֻּפְלָא הַזֶּה שֶׁאֵין בּוֹ דֹּפִי וּלְהַלֵּל
אֶת מִי שֶׁעָשָׂה אוֹתוֹ יָפֶה לְהַלֵּל
וּמָלֵא, כָּל-כָּךְ מָלֵא, יֹפִי.

וְאֵינֶנִּי רוֹצֶה לְעוֹלָם לִהְיוֹת עִוֵּר לִיפִי
הָעוֹלָם כָּל עוֹד אֲנִי חַי. אֲנִי אֲוַתֵּר
עַל דְּבָרִים אֲחֵרִים אֲבָל לֹא אֹמַר דַּי
לִרְאוֹת אֶת הַיֹּפִי הַזֶּה שֶׁבּוֹ אֲנִי חַי
וְשֶׁבּוֹ יָדַי מְהַלְּכוֹת כְּמוֹ אֳנִיּוֹת וְחוֹשְׁבוֹת
וְעוֹשׂוֹת אֶת חַיַּי בְּאֹמֶץ, וְלֹא פָּחוֹת
מִכֵּן, בְּסַבְלָנוּת, סַבְלָנוּת בְּלִי דַּי.

וְלֹא אֶחְדַּל מֵהַלֵּל. כֵּן, לְהַלֵּל לֹא אֶחְדַּל.
וּכְשֶׁאֶפֹּל עוֹד אָקוּם – וְלוּ רַק לְרֶגַע – שֶׁלֹּא יֹאמְרוּ
הוּא נָפַל. אֶלָּא הוּא קָם עוֹד לְרֶגַע לְהַלֵּל
בְּעֵינַיִם אַחֲרוֹנוֹת
אֶת שֶׁלְּהַלֵּל לֹא יֶחְדַּל.

הורה נח"ל מסחררת

26 בני ובנות נוער, חתמו בשבוע שעבר לגרעין הנח"ל של נוע"ם. מסגרות ההגשמה של נוע"ם עברו תמורות רבות בשנים האחרונות. אחד השינויים המרכזיים, כלל הרחבת מספר מוקדים של שנות שירות. השנה, נפתחו בנוע"ם 4 שנות שירות- בכרמיאל, חיפה, ירושלים וקיבוץ קטורה. לאחר מחצית משנת השירות, בחרו חלק מבני ובנות הקומונות להמשיך את דרכם יחד, ולחבור לגרעין נח"ל.

>> לחצו להרחבה

כל קורא

בואו להכיר את אתר כל קורא-אתר ללימוד קריאה של ההפטרה/תורה, והוא מלווה את הלומד/ת בהליך מקיף את טעמי המקרא. האתר הוקם על ידי שלוש חברות בקהילת הוד והדר שבכפר סבא: הרבָּה יהודית אדלמן-גרין ד”ר גילה ווגל, וסוזי דבוסקין – מורה לקריאה בתורה ומחנכת בחינוך המיוחד .

>> לחצו להרחבה

מפגש הנהגות

לפני מספר שבועות, התקיימה בקהילת 'ידיד נפש' במודיעין פגישה של פורום מנהיגי ומנהיגות קהילות בתנועה המסורתית. עשרות המפגש עזק בנושא פרוייקטים קהילתיים, והמשתתפים עברו סדנה שהתמקדה בבניית תוכניות קהילתיות המתקיימות סביב מעגל השנה העברי וכן תכניות המכוונות לקהילה הרחבה.

>> לחצו להרחבה

מקדימים את השמחה

השנה השמחה של חודש אדר הקדימה מעט. לפני כמעט שבועיים החליטה שממשלת ישראל לאמץ את מתווה הפשרה ההיסטורית בכותל. השתמשנו במילה הזו, היסטורי, הרבה בשבועיים האחרונים, ובצדק. לא כל יום, ואפילו לא כל שנה, אנחנו זוכים לראות תהליכים כה משמעותיים בתחום הדת והמדינה מבקיעים מול עינינו. המדינה, לראשונה בתולדותיה, מכירה בזכותם של הזרם המסורתי והרפורמי להכרה, למעמד, לנחלה.

עבדנו רבות על השינוי האיטי הזה. פעילי התנועה המסורתית בישראל, בעשרות שנות קיומה, יצרו מציאות שבה כבר לא ניתן להתעלם ממנה. ההסכם הזה הוא ניצחון של כל אחת ואחד מאתנו. כל תפילה שקיימנו בקהילותינו, כל שבתון בנוע"ם, כל טקס חופה שערכו רבנינו - הביאו אותנו לרגע הזה, שאיננו סופה של דרך אלה רק תחילתה. צעד ראשון. אבל איזה צעד. המתווה הזה מאותת לנו כי גם בהסדרים הבאים בנושאי דת ומדינה - בגיור, בנישואין, בכשרות – נעמוד על כך שיש יותר מדרך אחת להיות יהודי, ונצליח.

ההסדר התקדימי הזה הבהיל כל כך כמה חברי כנסת ושרים, שדומה שכמה מהם התחרו מי יאמר יותר דברי בלע בגנות הזרמים. היה זה ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעמד מאחורי הפשרה הזו, שהגיב בנחרצות למילים הקשות: "הרפורמים והקונסרבטיבים הם חלק בלתי נפרד מהעם היהודי ויש לנהוג בהם כבוד. הממשלה אישרה פשרה היסטורית שמבטיחה כי הכותל ימשיך להיות מקור השראה לכל העם היהודי. זו המדיניות שלי״.

שואלי פסט, יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

בוחנים את המחזורים

בחודש האחרון, התאספו פעמיים נציגים מהתנועה המסורתית מכל הארץ, לעיון ודיון על מחזורי ראש השנה ויום הכיפורים של התנועה.

 הפגישות נערכו במטרה להבין, להכיר ולעדכן את מחזורי בתנועה המסורתית לימים הנוראים.

>> לחצו להרחבה

על ידי השמחה יכולים להחיות אדם אחר, כי יש בני אדם שיש להם ייסורים גדולים ונוראים... ואי אפשר להם לספר מה שבליבם, והם היו רוצים לספר, אך אין להם מי להשיח עימו את כל אשר עם לבבם, והם הולכים מלאים ייסורים ודאגות.

וכשבא אדם עם פנים שוחקות, יכול להחיות אותם ממש. ולהחיות אדם אינו דבר ריק, כי הוא דבר גדול מאוד.

וכמו שמובא בגמרא מאותם שני בדחנים שזכו למה שזכו על ידי שהיו משמחים בני אדם (תענית כב, עמוד א)

רבי נחמן מברסלב, מתוך "תיקון הלב"

ערב לימוד ושולחן עגול

קהילה, יהדות פלורליסטית, תיקון עולם, חינוך, דמוקרטיה ושוויון...על כל אלו ועוד נלמד ונתעמק כשנדבר על החזון לתנועה הבוגרת!

21.2, בשעה 19:00 בתל אביב

>> לחצו להרחבה

דרושים בתנועה המסורתית

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il