עפיפון, הלכה ומה שבינהם


המצווה הראשונה לעם היהודי מגיעה עוד לפני שהם עוזבים את ארץ מצרים: ״הַחֹדֶשׁ הַזֶּה לָכֶם רֹאשׁ חֳדָשִׁים רִאשׁוֹן הוּא לָכֶם לְחָדְשֵׁי הַשָּׁנָה.״ (שמות יב:ב). במילים אחרות- המצוה הראשונה הייתה להתחיל למנות הימים מיציאת מצרים ולקבוע את הלוח העברי.

חשבתי על מהות המצוות בחיינו לפני כמה שנים כשנסעתי עם משפחתי ל-פייר אילאנד, ניו יורק. קניתי עפיפונים לילדים למרות שלא היה לי הרבה ניסיון עם עפיפונים. אבל בעזרת חוף ים סוער, מהר מאוד העפנו אותם גבוה מעלינו. שם עלה בדעתי שעפיפונים הם כמו מצוות.

עפיפון מיוצר במיוחד כדי לעוף. אבל הוא יעוף רק אם יש מספיק רוח להרים אותו ואם יש מתח מהמיתר שמושך אותו למטה. לעיתים נדמה לנו שרק צריכים רוח - אבל אם נשחרר את החוט מהר מדי, או נחתוך את החוט, העפיפון לא יתעופף גבוה יותר בשמים - הוא יפול! המתח של מהמיתר כנגד הרוח חשוב בכדי לגרום לעפיפון להמריא.

...

חודש טוב
הרב פול אברמן
קהילת 'נצח ישראל', אשקלון

הכנת טליתות בסוכת שלום

בקהילת 'סוכת שלום' ברמת ישי מתקיימת בימים אלו סדנה להכנת טליתות.

במהלך המפגשים מכין.ה כל משתתפ.ת טלית מא' ועד ת'. במפגשים הראשונים בחרו המשתתפות את האריג והגודל הרצוי, ובמהשך בחירת העיצור והטכניקה לעיטור הטלית העטרה ופינות הטלית.

>> לחצו להרחבה

"השבת הלב" בחנתון

בקהילה המסורתית שבקיבוץ חנתון פתחו בחודשים האחרונים בפרויקט "השבת הלב", המבקש להחזיר ולייצר התכנסות מחודש משמעותית לבית הכנסת שהוא לב הקהילה ביישוב, אחרי מעל שנתיים של מגיפה ושבירת שגרה.

>> לחצו להרחבה

צער הלילה 
דליה רביקוביץ


הַדֶּרֶךְ כָּל־כָּךְ רְחוֹקָה,
וְיֵשׁ סַהַר כִּבְדִיל מְרֻקָּע,
וְאֵין מִי שֶׁיַּבְדִּיל
בֵּין זָהָב וּבֵין בְּדִיל
הַשָּׁקוּל בִּפְרוּטָה מְחוּקָה.
וְשָׁטִים בַּשָּׁמַים עָבִים מַהְבִּילִים
וְקָמִים בֶּעֱנוּתָם גַּגּוֹת וּמִגְדָּלִים,
וְעוֹלָה לִפְנֵיהֶם יִלְלַת שׁוּעָלִים
שֶׁרוֹעֵד גֵּוָם בִּמְשׂוּכַת הַגָּדֵר.
רוֹחֲשִׁים בִּמְקוֹמָם כּוֹכָבים וּמַזָּלוֹת,
וְהַלַּיְלָה נוֹפֵל אֶל יָם הַלֵּילוֹת,
וְהָאוֹר מְרַקֵּד כְּרַגְלֵי אַיָּלוֹת
וְזוֹלֵף כְּמַבּוּעַ מֵגִיחַ מִקִּיר.
וְהַגַּל דּוֹרֵס אֶת בִּטְנָן שֶׁל הָאַדְווֹת;
וְהַמַּיִם נוֹקְבִים אֶת אֵימַת הַמְּצוּלָה;
וְעוֹמְדוֹת אֲלֻמּוֹת הַשָּׂדֶה וְנִצָּבוֹת
וְנוֹתְנִים הַקָּנִים אֶת קוֹלָם בְּמַקְהֵלָה:
שׁוּבִי נַפְשִׁי לִמְנוּחָיְכִי
כִּי ה' גָּמַל עָלָיְכִי.
הַדֶּרֶךְ כָּל־כָךְ רְחוֹקָה
וְיֵשׁ סַהַר כִּבְדִיל מְרֻקָּע
וְיֵשׁ מֵעָלָיו
אוֹר לָבָן מֵחָלָב
וְשׁוֹטֵף כִּישׁוּעָה עֲמֻקָּה.

שבתון מנהיגות מתנדבת

לראשונה! בשבת 'שמות' התכנסו במלון יערים במעלה החמישיה מעל מאה פעילות ופעילים מהתנועה המסורתית בכל הארץ לשבתון המנהיגות מתנדבת בקהילות מסורתיות.

ההזדמנות להפגש יחד לזמן רב משמעותי, ובאופן פיזי, א.נשים מקהילות שונות היתה חשובה ומרגשת. זכינו להיות יחד- לראות ולשוחח עם אנשים מקהילות מכל הארץ, לשמוע על ההצלחות והאתגרים, ללמוד, להתפלל ולסעוד יחד.

>> לחצו להרחבה

רב חדש באשקלון

מזה חודשיים שהרב פול אברמן משמש כרבה של קהילת 'נצח ישראל' באשקלון. הרב פול הצטרף לקהילה בחגי תשרי, ואחרי הצלחתם החליטו בהקהילה להעסיקו כרב הקהילה הותיקה.

הרב פול נולד וגדל בניו יורק בבית כנסת קונסרבטיבי. הוא הוסמך בבית המדרש לרבנים ע"ש שכטר בשנת 2002, ועבד במהלך השנים בקהילת שערים בנתניה ובקהילת 'ידיד נפש' במודיעין.

>> לחצו להרחבה

האסיפה הכללית

של התנועה המסורתית
בחירות להנהגת התנועה

יום שני • אור לכ"ג בשבט תשפ"ג • 13.2.2023 • בזום
לחצו להרשמה

>> לחצו להרחבה

ימי הלימוד האזוריים ה 23 לנשות התנועה המסורתית

בפנים ובחוץ: גופינו והעצמי שלנו, בעולם משתנה. טקסטים, ספרות, מוסיקה, רוחניות

באיזור הדרום: יום ד', 8 בפברואר
באיזור מרכז : יום ג, 14 בפברואר
באיזור הצפון: יום ב', 27 בפברואר

>> לחצו להרחבה

שש שנים בראשות התנועה המסורתית- מילות סיכום

חודש טוב!

ראש השנה לאילנות...יום ההולדת לכנסת והחלפת ההנהגה המתנדבת של התנועה המסורתית.
באמצע חודש זה אסיים את 6 שנות כהונתי כיו"ר התנועה המסורתית. כשהתחלתי, לא שיערתי שאכהן זמן כה רב, וכעת, גם כשברור לי שנכון להחליף הנהגה, יש בי גם צביטה וגם הזדמנות להתבונן אחורה, להוקיר תודה ולהתפעל מכמה תנועה יש בתנועה שלנו.
זכיתי לכהן בתקופתו של יזהר הס וגם של רקפת גינסברג ומרגש לראות את התנועה מתפתחת בדגשים שונים תחת הובלתו של כל האחד מהם.

בשש שנים אלו מורגש שהאקווריום שבו אנו שוחים, של ההתחדשות היהודית, גדל ושאנו שם שחיין מרכזי. תחושת הזרות, שלא לומר המוזרות, התחלפה בתחושה של אוטנטיות ושייכות במרחב הציבורי- לפחות ניצנים. עבודה מאומצת כלפי חוץ, גם פוליטית, תקשורתית וגם בשירותי הדת וכן עבודה מאומצת כלפי פנים במישור הקהילתי ובמישור נוע"ם נותנים את פרחיהם.

השיאים לאורך התקופה היו רבים, אולם אחד המרכזיים שבהם היה עבורי התהליך הארגוני הממושך שעברנו, והוליד מתוכו ששה כיווני התפתחות. כיוונים אלה מיועדים להיות המצפן שלנו. שניים מתוכם בולטים עבורי בימים אלה:
בשבת לפני שבוע וחצי התקיימה לראשונה שבת עם נציגי המנהיגות הקהילתית, הודות לעבודתם המאומצת של נציגנו בקרן הקיימת לישראל אשר סיבסדה את השבת. מעל 100 נציגים מרחבי הקהילות הגיעו, והייתה שבת חגיגית, מרגשת ומגבשת. האווירה הייתה טובה במיוחד וניכר שאנשים מתרגשים מהעשייה במרחבים השונים. אני הופתעתי ממגוון הגילאים הגדול וגם מכמות הישראלים מלידה שהיו שם, ושחלקם הגדול מצא את דרכו אל התנועה בבגרותם. וכך לאט לאט, אנו הופכים תנועה ישראלית עם שורשים חו"ליים – אחד מכיווני ההתפתחות.
אני רוצה להודות מעומק הלב לכל המתנדבים בעבר ובהווה בהנהגת התנועה, ולהוריד את הכובע בפני הצוות המקצועי על עבודה יצירתית ללא הפסקה ולאחל הצלחה להנהגה החדשה שתבחר בעוד שבועות ספורים.

הכיוון השני שבו אני מאוד גאה הוא כיוון ההתפתחות שנקרא: העוצמה שמתחים. אני מסיימת את תפקידי כשהאווירה במדינה קשה אולי מאי פעם. חרדה גדולה בציבור על אופי השלטון ועל אופי המדינה בעתיד לבוא. אותי מדאיג אפילו יותר המתח הנורא ביננו, האנשים. בתור אופטימיסטית חסרת תקנה, אני רוצה להאמין שאלו שיש להם דעות מנוגדות משלי, ואף שדעותיהן מפחידות אותי- רוצים ברווחת האוכלוסייה וברווחתי האישית. וגם ההפך- שיהיה להם ברור שאני רוצה ברווחת האוכלוסייה ובטובתם. ואסיים במשאלה- מי יתן שנדע אנחנו להוביל את השינוי הכה נדרש בתוכנו- להאמין שיש לנו יכולת לשאת בתוכנו מחלוקת בריאה וחברה הטרוגנית ופלורליסטית- והקהילות שלנו ונוע"ם תהיינה (והן כבר!) דוגמא ומופת לזה.

סופי פלמן-רפולוביץ', יו"ר התנועה המסורתית

שבתרבות לכבוד הרב החדש

לפני כחודש וחצי הוסמך לרבנות הרב דוד פארן, חבר בקהילת 'דרכי נעם' בפרדב חנה, ומי ששימש כמנהיגה הרוחני לאורך כל תקופת לימודיו בבית המדרש. הסמכתו היתה חגיגה של ממש בקהילה, ובחודש החולף ציינו את המאורע באירועים ייחודיים.

>> לחצו להרחבה

אָמַר רַב נַחְמָן בַּר יִצְחָק: לָמָּה נִמְשְׁלוּ דִּבְרֵי תוֹרָה כְּעֵץ, שֶׁנֶּאֱמַר: ״עֵץ חַיִּים הִיא לַמַּחֲזִיקִים בָּהּ״, לוֹמַר לָךְ: מָה עֵץ קָטָן מַדְלִיק אֶת הַגָּדוֹל, אַף תַּלְמִידֵי חֲכָמִים קְטַנִּים מְחַדְּדִים אֶת הַגְּדוֹלִים. וְהַיְינוּ דְּאָמַר רַבִּי חֲנִינָא: הַרְבֵּה לָמַדְתִּי מֵרַבּוֹתַי, וּמֵחֲבֵירַי יוֹתֵר מֵרַבּוֹתַי, וּמִתַּלְמִידַי יוֹתֵר מִכּוּלָּן.

תענית ז׳ א:י״ב

www.masorti.org.il