תנועה של קירבה

לגשת. תנועה של קירבה. ופתיחות. נגשים אל משהו, בדרך כלל אדם אחר. ניגש - זה פועל פסיבי שמסמן פעולה מעשית, אקטיבית. כשאדם ניגש, הוא פועל בשני כיוונים - מתקרב וגם חושף את עצמו בפגיעות, ובפתיחה אל האחר. לגשת זה לא סתםהלהתקרב - כשאני מתקרב אני מביא את גופי קרוב, כשאנחנו ניגשים אנחנו פונים עם נשמתנו ופתוחים לתגובה של האחר.

השבוע קמה ממשלה על בסיס עקרונות של הדחה, שיסוע, שנאה והתנשאות. חבריה מאמינים שהם מקיימים לא רק צדק אלא נאמנות לרצון האל.

החברה נמצאת במגמה מתמשכת של חוסר שוויון כלכלי - מיעוט צובר הון בלתי נתפס ורוב הולך וגדל מתקשה להחזיק מעמד - לרכוש דירה ואף לסגור את החודש.

העולם מתקרב לשיא של משבר אקלים, וחסרה מנהיגות פוליטית שמוכנה לתכנן לטווח ארוך כדי שהחברה והסביבה ימשיכו להתקיים באיזון בדורות הבאים. אצלנו פוליטיקאים "דתיים" (בעיני עצמם) יוצאים למלחמה בעד כלים חד-פעמיים!

פרשת השבוע, "ויגש" מציבה עקרון יסודי אך חמקמק שהוא אולי תשובה לכל הרעים האלה.
הפרשה היא בבסיסה פרשה של פיוס. יוסף מתפייס עם אחיו הגדולים שהתעללו בו בילדותו. גם הם מתגברים על השנאה שרחשו לו אז. יש מפגש מרגש בין יוסף לאחיו יעקב שחשב אותו למת ואף בין יעקב הקשיש בן 130 לבין פרעה מלך מצרים, שנגמר בברכות הדדיות.

הפיוס נראה כקסם. הוא בא בפתאומיות אך הוא לא צפוי ולא בא בקלות.

....

חודש טוב!
הרב דויד פארן
קהילת דרכי נעם

ברכות לרבנים החדשים

שני רבנים הוסמכו בטקס ההסמכה השלושים ושתיים של בית המדרש לרבנים ע"ש שכטר שהתקיים החודש, והצטרפו ל 107 הרבנים והרבות שהוסמכו בבית המדרש מיום הקמתו.

בטקס המרגש שהונחה על ידי המוסמכים בטקס ה31, השתתפו רבנים ורבות, חברים/ות ומשפחה ונציגות מהתנועה המסורתית.

>> לחצו להרחבה

שירת האור של לאונרד כהן

בנר שמיני של חנוכה ערכו בעמותת 70 פנים יהדות שוויונית מזכרת בתיה קיימו לכבוד חג החנוכה אירוע יוצא דופן בשיתוף הספרייה היישובית שעסק בשירת האור של לאונרד כהן ז"ל.

>> לחצו להרחבה

שובע
מילים: יותם ראובני

לא תוכל לאכול
את כל הלחם שבעולם
וזה מפני שתגיע לשובע.

לא תוכל לשתות
את כל היין שבעולם
מאותה סיבה.

גם הדאגה, למשל, חולפת,
וכן האימה,
כל מלחמה מסתיימת.

אבל זה לא הדין
בצורך באהבה,
לא, לא, זה לא הדין
בצורך באהבה.

שאיננו נרגע,
אף פעם
איננו נרגע,
איננו נרגע,
הצורך באהבה.

 פרס  ליוזמה הבין דתית בנגב

החודש הוענק ליוזמה הבין דתית בנגב פרס ע"ש לאדיסלאוס לאשט של המרכז לחקר המרת דת ומפגשים בין דתיים באוניברסיטת בן גוריון הפרס מיועד ליחידים ולארגונים הפועלים לקידום הבנה בין-דתית וסובלנות.

>> לחצו להרחבה

חנוכה בתנועה המסורתית

אירועי חנוכה משמחים וחגיגים התקיימו בקהילות התנועה בכל הארץ. כמידי שנה, ציינו קהילות התנועה את חנוכה באירועים לחברי וחברות הקהילה ולציבור כולו.
בחנוכה גם התקיימה הפעילות השניה של הקהילה הצומחת בחדרה, שם ביום הכיפורים האחרון החלה לפעול קבוצה לקראת הקמה מסורתית בעיר.

>> לחצו להרחבה

לא הביישן לומד! אין שאלות טיפשיות!

רוצים לדעת מה עמדת התנועה המסורתית וכנסת הרבנים בשאלות בחיי הקהילה, בחיי המשפחה ובחיי הפרט?

למשל: אבא של בר-מצוה רוצה לעלות לתורה בלי כיסוי ראש /חברת קהילה רוצה לערוך קידוש על כוס מיץ / האם כלה חייבת לטבול לפני החתונה? / מותר לערוך בר מצווה ולקרוא בתורה ביום שישי בבוקר? / האם ילד בן 10, שעבר ניתוח בהרדמה מברך 'הגומל'? האם בשר מתורבת הוא "בשרי"?

שאלות אלה אינן שוליות ואינן טיפשיות! ועד ההלכה של כנסת הרבנים והתנועה המסורתית דן במגוון רחב של נושאים, לא רק בחיי בית הכנסת אלא גם בחיי הבית והמשפחה הישראלית, ומפרסם תשובותיו באתר התנועה ובאתר 'תשובות לימינו'

מאז ההקמה מחדש של ועד ההלכה (אביב 2016) יש בו 7 רבנים. אם יש רב/ה בקהילתך, נא להפנות שאלתך באמצעותו/ה. אם אין רב/ה בקהילתך, נא לשלוח את שאלתך ל> knessetharabanim@masorti.org.il

דווקא עכשיו


דבר כזה עוד לא עשינו!

לראשונה בתולדותיה של התנועה המסורתית בישראל יצאנו החודש לקמפיין מימון המונים. יצאנו אל החברה הישראלית וביקשנו את תמיכתם של ישראלים וישראליות ביהדות מסורתית שוויונית. לנגד עיננו עמד הצורך המיידי להתחזק ולהרחיב שורות ושותפים בעיקר עקב הביטויים הנשמעים לאחרונה מסביבנו, להרחיב ולחזק את הפלורליזם בישראל באמצעות חינוך, קהילות ושרותי דת פלורליסטיים.

תפקיד התנועה המסורתית על כל אגפיה והשירותים שהיא מפעילה במרחב היהודי פלורליסטי בישראל, חיוני היום יותר מאי פעם. התשתית העמוקה שבנינו במהלך השנים מהווה היום בסיס לפעילות רחבה מאוד של פרטים וארגונים בהפצת יהדות שוויונית, פלורליסטית, סבלנית ומתונה. השפעתה של התנועה המסורתית בישראל היא הרבה מעבר למעגל החברים בה והיא מהווה מענה ומסגרת הן להשראה והן לשרותים לפרטים וארגונים רבים מאוד בחברה הישראלית.

מעל 1650 ישראלים וישראליות תרמו לתנועה ולאגפיה דרך קמפיין הזה, אותו הובילו 117 שגרירות ושגרירים מהתנועה בעבר ובהווה וגויסו יחד למעלה מ 570,000 ₪. אך לצד כל זה, ובמידה חשובה לא פחות היתה לקמפיין גם מטרה שווקית ופרסומית חשובה. להגיע לכמה שיותר בציבור הישראלי. אז הפוסטים והפרסומים של חברי וחברות תנועה בהווה ובעבר אשר חלקו מחוויותיהם ושתפו בערכי התנועה ומטרותיה הציפו את הרשת והופצו בכל קבוצת הווטסאפ. המעגלים הקרובים של כל אחת ואחד מהשגרירים התמלאו פניות עם תמונות ופרסום על פרויקט חוויה או ערך מוביל בתנועה וכך רבים עוד יותר שמעו, קראו והגיבו לשיח שנוצר.

זו לא היתה משימה קלה, והשגרירים שלנו עבדו קשה, קשה מאוד. אבל זו היתה "חוויה מרגשת, מלחיצה וחושפנית", כפי שתארה אחת השגרירות "ולא פעם מהנה ומעוררת גאווה" כפי שתאר שגריר אחר. אנחנו מבקשים להודות מקרב לב לכל השגרירים הנהדרים שהשקיעו מזמנם וליבם למשימה החשובה הזו של חיזוק התנועה על אגפיה וקהילותיה בחברה הישראלית ובכך חיזוק מדינת ישראל כמדינה יהודית ופלורליסטית – דווקא עכשיו.

חודש טוב
סופי פלמן-רפולוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית

ימי הלימוד האזוריים ה 23 לנשות התנועה המסורתית

בפנים ובחוץ: גופינו והעצמי שלנו, בעולם משתנה
באיזור הדרום: יום ד', 8 בפברואר,
באיזור מרכז : יום ג, 14 בפברואר,
באיזור הצפון: יום ב', 20 בפברואר,

>> לחצו להרחבה

מתוך "מי שברך" לחג הבנות
הרבה גילי צדקיהו

מִי שֶׁבֵּרַךְ אֶת שֹרה בּעדְנה
הוּא יְבָרֵךְ אוֹתנוּ בֹּיכוֹלת להִתְחדשׁ בּכֹל גִיל
מִי שֶׁבֵּרַךְ אֶת רִבְקה בּקוֹל שׁנִשְׁמָע
הוּא יְבָרֵךְ אוֹתנוּ בּסְבִיבה קשׁוּבה לרצוֹנוֹתינוּ
מִי שֶׁבֵּרַךְ אֶת לאה בּפִרְיוֹן
הוּא יְבָרֵךְ אוֹתנוּ בּפרִי לעמלנוּ
מִי שֶׁבֵּרַךְ את רחל בּאהבה
הוּא יברכנוּ בּיכוֹלת לאהוֹב את עצמנוּ

מִי שֶׁבֵּרַךְ אֶת יהוּדִית בּתוּשִׁיה וּבמנְהִיגוּת
הוּא יְבָרֵךְ אוֹתנוּ בּאוֹמץ וּביכוֹלת להסִיר מִכְשוֹלִים מדרכּנוּ.

דרושות ודרושים במסורתי עולמי!

Current Job Openings at Masorti Olami

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il