דבר תורה לחודש שבט

לפני קצת מעל שנה, כמה קילומטרים דרומה מביתי בערבה הדרומית, דלפו אלפי ליטרים של נפט גולמי מצינור פרוץ, לתוך הסביבה האקולוגית העדינה של המדבר. גורמים סביבתיים בארץ הגדירו את האירוע כאחד האסונות הסביבתיים החמורים ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל. בעקבות דליפה זו נחשפה הידיעה שגם בשנות ה- 70 של המאה הקודמת הייתה דליפה דומה של שמן גולמי באותו אזור. הפעם, להבדיל מהאירוע בשנות ה- 70, האירוע קיבל כותרות בעיתונות, ויצר זעם ודאגה בציבור הישראלי. גורמים רבים התאחדו ועדיין ממשיכים לפעול, על מנת לנסות להפחית את הנזק, ולשקם את האזור הפגוע, הכולל גם שמורת טבע בתוכו. כנראה שבארבעים השנים האחרונות עלתה בחברה שלנו המודעות לשמירה על הסביבה אך כנראה לא מספיק כדי למנוע פגיעה חוזרת בסביבה, בידי אותו גורם, באותו המקום.

במהלך אותם ארבעים שנים ט"ו בשבט הפך לחג בו אנו שמים את האקולוגיה והשמירה על הסביבה במרכז. זה חג בו אנו מתבוננים בקשר האישי, הקהילתי, והחברתי שלנו לעולם הטבע. בקהילות מסוימות חודש שבט כולו הפך לחודש מודעות לאיכות הסביבה.

באותם ארבעים שנים "החיינו" מחדש את מסורת סדר ט"ו בשבט, ששורשיו בקבלה. סדר ט"ו בשבט של המקובלים נחלק לארבע עולמות, המקבילים לארבע כוסות יין, וכן מקבילים לארבעה סוגי פירות. נהוג בסדרי ט"ו בשבט מודרניים להוסיף לחלוקה הריבועית הזו, של הסדר, עוד רביעיות, שמשקפות את הערכים, והמציאות המודרנית, שחשוב לעורכי הסדרים המודרניים להדגיש.

חודש טוב
שרה כהן,
סטודנטית לרבנות, קטורה.

בראשית ברא

בקהילת 'נצח ישראל' באשקלון ציינו באירוע מיוחד את תחילת אירועי שנת היובל לקהילה. שני אירועים נערכו בקהילה בהם החל רב הקהילה - גוסטבו סורסקי, שהוא גם סופר סת"ם, את מלאכת הכתיבה של ספר תורה חדש אשר נתרם ע"י החברים לכבוד שנת היובל של הקהילה ולזכרו של יו"ר הקהילה, מרטי דיויס ז"ל.

>> לחצו להרחבה

חודש שבט
יהודה אלחריזי

חודש שבט
מעוז לכל איש ומבט
הוא מן היגונים מפלט
ומגדודי החוגה עיר מקלט.

נעימות בימנו
וכל טוב יתחדש בזמנו
ויאיר חשכו ואישונו
ונפקחה עינו.

ואז האפיקים על פני ארץ יפוצו
והנחלים על רצפת שש ירוצו.

והצמחים מתחת לארץ יציצו
וישני השמחה יקיצו.

והארץ תוציא צמחיה
וגרש ירחיה
וכפתוריה ופרחיה
והשמש תפרוש כנפיה.
להעיר נשפיה
ותפיץ רשפיה
להחיות נגופיה.

והאור יגדל
והקור ידל.

והשמש תקרב
והאור יערב.

והערוגות יגלו פניהם

רבות ורבנים לעתיד בכנסת

מכון על משמר הכנסת ותכנית רב שיח ערכו החודש יום עיון בנושא דת ומדינה לסטודנטים וסטודנטיות לרבנות מכל העולם. הרבנים והרבות לעתיד שמעו במהלך היום על המורכבות של הפלורליזם היהודי בישראל.

>> לחצו להרחבה

אחת משלנו

התנועה המסורתית שמחה לברך את חברת הכנסת החדשה יעל כהן פארן. חברת הכנסת כהן פארן היא חברה בתנועה המסורתית ובקהילה המסורתית 'דרכי נעם' בפרדס חנה.


>> לחצו להרחבה

נפגשים בנתניה

נציגי קהילות התנועה המסורתית מכל הארץ, הגיעו החודש לאסיפה הכללית של התנועה שהתקיימה בבניין היפיפה של קהילת 'בית-ישראל' בנתניה.


>> לחצו להרחבה

לֹא בַשָּׁמַיִם הִיא

החודש יצא לאקרנים הסרט 'הסופרג'יסטיות'. מבחינה קולנועית יש שאהבו את הסרט ויש שפחות, אך במקרה הזה, איכות היצירה הקולנועית אינה החשובה ביותר. קשה לצפות בסרט מבלי להתרגש. תמונתן של נשים, לפני קצת יותר ממאה שנים - ללא זכויות, נתונות לאלימות, להשפלה, חיות בעולם שמחליט עבורן. ובתוך המציאות הבלתי נסבלת הזו היו אלו שהחליטו שצריך שינוי. בלעדיהן, העולם כפי שאנו מכירים אותו היה נראה אחרת. בזכותן, העולם שלנו טוב יותר וצודק יותר.

השאיפה לשוויון מגדרי עוד פועמת וקיימת, הן בזירה היהודית והן מחוצה לה. עוד הדרך ארוכה. אך די ללמוד על חלוצות אלה, כמו גם על הרופאות הראשונות או הרבות הראשונות, בכדי להבין שלמעשינו יש משמעות. שניתן, היום כמו אז, לקדם צדק לטובת חברה נכונה יותר. "לֹא בַשָּׁמַיִם הִיא". זה כאן, בידינו. כל אחת ואחד מאיתנו לטובת החברה הצודקת בה נאמין.

שואלי פסט, יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

'רב-שיח' בווטסאפ

בני הנוער של קהילת עמיתי רעננה יצרו קשר מיוחד עם בני הנוער מקהילת "אל חי- ביאליק" בבואנוס אייריס, ארגנטינה, כחלק ממפגשי תכנית "רב שיח"- מיזם משותף של התנועה המסורתית ומשרד התפוצות שמטרתה לחזק ולהעמיק את הקשר בין הקהילות בארץ לבין קהילות קונסרבטיביות בתפוצות.


>> לחצו להרחבה

בַּשְּׁבִיל הַזֶּה וַדַּאי לִי שׁוּב לֹא אֶעֱבֹר 
אמיר גלבוע

בַּשְּׁבִיל הַזֶּה וַדַּאי לִי שׁוּב לֹא אֶעֱבֹר. עַתָּה
אֶלְחַץ כַּף יָדִי אֶל קְלִפַּת הָעֵץ. אֶפְשָׁר עוֹד
לִפְנֵי שֶׁיֵּרֵד הַגֶּשֶׁם יַעֲבֹר כָּאן מִי אַחֵר וְיִלְחַץ
גַּם הוּא כַּף יָדו אֶל קְלִפַּת הָעֵץ וּבְלִי
דַּעַת יוֹסִיף מַגַּע אֲוִיר עַל גַּבֵּי מַגַּע אֲוִיר.

וְאַחַר יָבוֹא הַגֶּשֶׁם. וְכָל הַמַּגָּעִים עִמּוֹ יִגְלְשׁוּ מַטָּה אֶל
אַדמַּת גֶּזַע הָעֵץ וְיִסַפְגוּ בְּאַדְמַת גֶּזַע הָעֵץ וְיָבוֹאוּ בַּשָּׁרָשִׁים וְיַעֲלוּ
בַּגֶּזַע וּבָעֲנָפִים וִימַלְּאוּ אֶת הֶעָלִים יַרְקוּת
חֲדָשָׁה. הֵיכָן אֶהְיֶה אֲנִי כַּאֲשֶׁר נְשִׁימַת יָדַיִים יְרֻקָּה
קְצָרָה שֶׁלִּי וְשֶׁל הַבָּא אַחֲרַי יִשְׁתַּלְּבוּ בַּמֵּשֶׁך
הַנּוֹשֵׁם שֶׁל יְרֹק הָעַד.

דרושים בתנועה המסורתית

>> לחצו להרחבה

ימי לימוד איזוריים לנשים מסורתיות

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il