ניוזלטר
צרו קשר

אירועים בקהילה המסורתית רעננה עמיתי

בקהילה המסורתית רעננה עמיתי ערכו בחודש החולף שני אירועים אליהם הגיעו מנהיגים פוליטים חשובים. האירוע הראשון- הרצאתו של הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר בוגי יעלון לרגל 50 שנה למלחמת ששת הימים ואיחוד ירושלים. יעלון סקר את ההיסטוריה של ירושלים מיום איחודה והתייחס לדרך החשיבה של המנהיגים לדורותיהם וההשלכות, וההצלחות והכישלונות כתוצאה.

 

האירוע השני התקיים בשיתוף מכון "על משמר הכנסת" וכלל שיח של חברות כנסת על נושאי דת ומדינה.

 חברות הכנסת מיכל רוזין (מרצ)l שרן השכל (הליכוד), ויעל כהן פארן (המחנה הציוני) הגיעו לקהילה לשיחה פתוחה על דת ומדינה ומה שביניהן. במסגרת השיח עלו לדיון נושאים כמו הפרדת דת ומדינה, נישואין, שבת מעמד הסטטוס-קוו והכרה ביהדות המסורתית והרפורמית, וכיצד ניתן לקדם אותם גם במישור הפרלמנטרי, וגם בזה הציבורי.

בין היתר, נשמעו אמירות חשובות של חברות הכנסת בהתייחס לנושאי דת ומדינה.

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "אני חושבת שהרבנות הראשית מיותרת, היא מבנה של כוח שקיים היום רק בשביל החילונים. החרדים יש להם את המוסדות שלהם, הדתיים מתחתנים עם הרב של הישיבה, האולפנה. אותו דבר הכשרות, החרדים יש להם את הכשרות שלהם, את הכשרות דלנו נותנת הרבנות הכללית. כמו שיש משרד בריאות, צריך משרד דתות שקובע את התקנות, ושכל אחד יכול להתחתן איפה שהוא רוצה."

 

ח"כ שרן השכל (הליכוד): "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, הרכיב היהודי צריך להיות מונכח. אני גם מאמינה שהמוסד הדתי צריך להיפרד ממערך הנישואין והקבורה. בנושא הנישואין המדינה צריכה לתת ואוצרים לאנשים, ושכל אחד יילך עם הוואצר לגוף שהוא רוצה להתחתן בו. לגבי קבורה, יש בעיות נוראיות בהתנהלות של חברה קדישא, וכאשר נתנו למונופול את הסמכות נעדרת גם שקיפות, וזוהי שורש הבעיהלגבי כשרות, גם כאשר יש סימון של כשרות אחרת, גם הם יוכלו להתקבל במכרזים, הסיבה שבגללה מחפשים את הכשרות, היא בגלל ארגונים מאורגנים וכדומה. לטעמי, הפתרון האולטימטיבי הוא לספק פתרונות בכשרות עבור ארגונים אחרים"

 

ח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני): "גדלתי בבית חילוני לגמרי, ואישי הלך והתחזק, ואני יעל הפמינסטית אמרתי דאני לא מוכמה לחיות בבית כנסת, שבו נשים בעונש. אני חושבת שזה מאוד מתחבר, אנחנו שומרים שבת בבית. הליברליו, אני מוצאת בקהילה דלי בפרדס חנה שהערכים הליברליים האלה מאחדים אותנו, וזה לא מה שקורה בתנועה המסורתית."

לדיווח המלא מהערב באתר מכון  "על משמר הכנסת" לחצו כאן

לאלבום התמונות המלא מהאירוע לחצו כאן

 

מחלקת החינוך של מכון "על משמר הכנסת תשמח לארגן ערב דומה בקהילתכם.
כיתבו למחלקת החינוך ב: mishmar.education@gmail.com ויסיעו בארגון ערב דת ומדינה בהשתתפות חברות וחברי כנסת ללא עלות!

 

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ