ניוזלטר
צרו קשר

קהילת שירת הים על שם שירה רוט ז"ל

ביום שישי 31 במרץ 2017, רגע לפני חג הפסח, התכנסו חברי הקהילה המסורתית במעלה אדומים לטקס הענקת שם לקהילה.

 

הקהילה המסורתית במעלה אדומים פועלת מזה עשרים שנה. בשנים הראשונות נפגשו חברי הקהילה בבתים פרטיים לקבלות שבת, תפילות ופעילויות סביב מועדי ישראל. אליהם הצטרפו ילדיהם, כולם תלמידים בבתי ספר של תל"י. בשנים האחרונות, באדיבות המתנ"ס, הוקצה לקהילה חדר קבוע.

 

לפני כשנה פקד את הקהילה אסון. אחת מחברות הקהילה, שירה רוט ז"ל, נפטרה במהלך טיול שלאחר הצבא בפרו, כחודש לפני יום הולדתה ה-21.

לאחר ימי האבל החליטו חברי הקהילה, כמחווה למשפחה, לקרוא את הקהילה על שמה של שירה.

לאחר התייעצות עם המשפחה נבחר השם "שירת הים". זאת משום ששירה נולדה לאחר חג הפסח (זמן קריאת שירת הים בבית הכנסת) והשירה והנגינה הן חלק משמעותי מקבלות השבת של הקהילה.

 

הטקס התקיים ביום השנה למותה של שירה, ונכחו בו חברי הקהילה ואורחים נוספים של המשפחה.

הערב נפתח בקבלת שבת משותפת.

אחריה נערך הטקס: שלי ברין, ממייסדות הקהילה, סיפרה לנוכחים על הקמת הקהילה והתפתחותה; אביה רוט, אמהּ של שירה, סיפרה על שירה ועל הקשר המיוחד שלה לקהילה; והרבה דקלה דרוקמן, הרבה המלווה של הקהילה, דרשה לזכרה.

את הטקס ליוותה בשירה רינה, חברתה של שירה. עם סופו הורד הכיסוי ונחשף השלט עם השם החדש של הקהילה.

 

מדבריה של הרבה דקלה דרוקמן באירוע:

"מותה של שירה יצר זעזוע בקהילה כולה. מתוך הכאב המשותף הקהילה בחרה להנציח את זכרה של שירה דרך קריאה לקהילה על שמה. בסוף החלק הטקסי נוריד את הכיסוי ונחשוף את השלט עם השם החדש של הקהילה.

 

בטקס גילוי מצבה נהוג לומר פסוקים אלו מתוך תהלים- 
"כִּי לֹא בְמוֹתוֹ יִקַּח הַכֹּל, לֹא יֵרֵד אַחֲרָיו כְּבוֹדוֹ. כִּי נַפְשׁוֹ בְּחַיָּיו יְבָרֵךְ, וְיוֹדֻךָ כִּי תֵיטִיב לָךְ" (תהלים, מט, יח-יט).

 

גם לאחר המוות יש דברים שנשארים איתנו כאן מהאדם שהלך מאיתנו, וסיבות לברך ולהתברך, להודות על הטוב. זו הבחירה האמיצה של המשפחה של שירה ושל הקהילה הזו. לראות את הטוב ולחפש דרכי הנצחה שיפיצו את הטוב הלאה, ויעשו טוב בעולם.

 

השם החדש של הקהילה המסורתית במעלה אדומים יהיה מעתה "שירת הים". להוקרה ולהנצחת שמה של שירה, שהייתה חלק מהקהילה הזו, ונשארת ברוחה ובשמה ובדברים שכולנו יכולים ללמוד ממנה...

 

שם קשור למהות. כתוב בקהלת "טוב שם משמן טוב" (קהלת ז, א).
ובמדרש רבה מבארים את הפסוק- 
"טוב שם משמן טוב- ...שמן טוב לשעתו ושם טוב לעולם, שמן טוב כלה ושם טוב אינו כלה, שמן טוב בדמים ושם טוב בחנם, שמן טוב נוהג בחיים ושם טוב נוהג בחיים ובמתים..." (מדרש רבה, שמות מח א).

 

המשפחה והקהילה בחרו לזכור ולהזכיר את התכונות של שירה, לאורן אנחנו יכולים לכוון את הקהילה ואת עצמנו. שירה הייתה ילדה ערכית, שאהבה את הארץ. ליהדות ולמסורת היה חלק משמעותי בחייה. היא רדפה צדק ודרשה קודם כל מעצמה. היא יצאה מעצמה בשביל אחרים, יזמה וארגנה דברים שהאמינה בהם בחריצות ועם "אש בעיניים". הייתה לה המון חמלה ויכולת לראות את האחר ולכאוב את כאבו.

 

אני מאחלת לקהילה ולחברה שלנו שיזכו ליכולות הללו, שיבחרו להידמות לה בדברים הטובים שהיא הביאה איתה לעולם. וכך יינשא שמה איתנו, במעשנו ובליבנו."

 

יהי זכרה ברוך.

 

שלט ההנצחה, שנתלה במתנ"ס מעלה אדומים, בחדר בו הקהילה מקיימת תפילות ופעילויות


למידע נוסף מוזמנים/ות להיכנס לדף הפייסבוק של קהילת "שירת הים" לחצו כאן

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ