ניוזלטר
צרו קשר

יום עיון בכנסת לתלמידי רבנות

במסגרת ימי העיון של מכון על משמר הכנסת, התקיים החודש יום עיון ייחודי שקיימו בשיתוף תוכנית 'רב שיח'. יום העיון היה מיועד לתלמידים לרבנות קונסרבטיבית, וחברים נוספים מרחבי העולם, הנמצאים בישראל לשנת לימודים, כחלק ממסלול לימודי הרבנות. ביום העיון השתתפו 50 סטודנטים מבתי מדרש שונים- זיגלר בלוס אנג'לס, JTS בניו יורק, ותלמידי הישיבה הקונסרבטיבית בירושלים (המגיעים לשנת לימודים בירושלים).

את היום פתחו במכון שכטר בהרצאות הקדמה. ראשית, שמעו מדבורה גרינברג- מנהלת תוכנית 'רב שיח' על החשיבות של יופ העיון, ועל תפקידו של מנהיג יהודי בתפוצות בהבנה והיכרות של המערכת הפוליטית הישראלית בכלל, ומעורבות בענייני דת ומדינה בפרט.

לאחר מכן הציגה שירה בן ששון-פרוסטנברג, מנהלת מכון 'על משמר הכנסת' את פעילות המכון, הסבירה מושגי ייסוד בפוליטיקה הישראלית. את ההכנה לסיור בכנסת סיימו עם שיחה עם מנכ"ל התנועה המסורתית יזהר הס שהציג את ההיסטוריה של דת ומדינה בישראל ואת האתגרים נכון להיום.

משם המשיכו המשתתפות והמשתתפים לכנסת, שם עברו סיור בהדרכת מחלקת ההדרכה של הכנסת, בו ראו את מגילת העצמאות המקורית, ושטיחי שאגל בכנסת.

לאחר הסיור פגשו התלמידים שלושה חברי כנסת-  ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני), ח"כ יהודה גליק (הליכוד) וח"כ אברהם נגוסה (הליכוד), יו"ר ועדת העליה והקליטה. כל אחד מחברי הכנסת דיבר בקצרה על יחסי דת ומדינה ועל מערכת היחסים של מדינת ישראל עם יהודת התפוצות. לסטודנטים הייתה הזדמנות לשאול שאלות והתפתחו דיונים מרתקים בין הסטודנטים לחברי הכנסת.

הסטודנטים הביעו מעורבות ושביעות רצון גבוהים מאוד מנושא היום וחשו כי הם רכשו ידע חדש על התהליך הדמוקרטי במדינת ישראל וכלים חיוניים לעבודתם כמנהיגי קהילות עתידיים. בסקר שהועבר למשתתפים לאחר היום היה תמימות דעים כי יש לתת לסטודנטים לרבנות עתידיים להשתתף ביום העיון. 

 

רוצים ללמוד יותר?

אגף החינוך והאקטיביזם של מכון על משמר הכנסת מציע מגוון עשיר של סדנאות, הרצאות, מפגש עם חברות וחברי כנסת וסיורים לימודיים למשכן הכנסת.

אנו נפגוש קבוצות המעוניינות להעמיק בנושאי הדת והמדינה בכל מיקום וזמן שנוח עבורכם.

לתיאום מפגש, אנא צרו קשר עם כליל אטד, מרכזת אגף החינוך והאקטיביזם של מכון על משמר הכנסת, במייל mishmar.education@gmail.com

 

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ