ניוזלטר
צרו קשר

וְחֲמַת הָאֵשׁ תִּשְׁכָּךְ

שריפות גדולות פקדו את ישראל בשבוע שעבר, ולצערנו גם חברי התנועה בזכרון, חיפה ונטף נפגעו מהדליקות.

ביום שלישי, עם פרוץ השריפה בזכרון יעקב, פתחה הקהילה את דלתותיה לחברות וחברי הקהילה שפונו מבתיהם והחלו לאסוף ציוד עבור אותם אנשים שלא יכלו לשוב לבתיהם. פעולת נוע"ם בסניף בוטלה גם היא. האש בזכרון לא שככה מספר רב של ימים, והקהילה הנפלאה סייעה בתרומות ללוחמי האש.

 

השריפה בחיפה החלה יומיים לאחר מכן, ותפסה שכונות רבות בעיר, בנהן גם שכונת חורב, בה נמצאת קהילת "מוריה". מספר שעות לאחר תחילת הדליקה, כשהשכונה היתה מפונה מאדם, האש אחזה גם בבניין בית הכנסת. קומתו העליונה של בית הכנסת נהרסה כליל, ואיתה המחסן בו היו מאוחסנים ספרי קודש רבים שיועדו להיות מוצבים בבית המדרש של הקהילה, לצד מחזורים וספרי הגות. משרדי תנועת הנוער נוע"ם שהיו בקומה זו גם נשרפו כליל.

לוחמי האש הגיעו למבנה בית הכנסת בזמן וכיבו את האש, הנזק להיכל התפילה ולסידורים היה רק בעקבות עשן ומים, וספרי התורה שהיו מאוחסנים בארון הקודש לא נפגעו- והם חולצו משם על ידי לוחמי האש וחברי קהילה שהיו במקום.

בבוקר יום שישי, כשהאש שככה בשכונת חורב בחיפה, הגיעו עשרות מנדבות ומתנדבים מהקהילה לסייע בהחזרת היכל התפילה לקדמתו. ספרי התורה הוחזרו לארון הקודש, הרצפה נוקתה והחלל אוורר- בשבת פרשת "חיי שרה" קיימו בבית הכנסת תפילת שבת מרגשת, יחד עם ברכת הגומל קהילתית.

 

בעיצומה של השרפה- פרסמה התנועה המסורתית תפילה "וְחֲמַת הָאֵשׁ תִּשְׁכָּךְ- תפילה לעת שרפה" שהוקראה בקהילות התנועה בארץ ובחו"ל בשבת פרשת "חיי שרה" בה עדיין השתוללו שריפות בארץ. התפילה נקראה גם בקהילות אורתודוקסיות ורפורמיות רבות. לחצו כאן לקריאת התפילה.

 

עם שוך הלהבות בכל הארץ, חזרו אט אט תושבי היישובים לשגרת חייהם.

בבית הספר "החורש" בזכרון יעקב, שפונה ראשון מתלמידים עם תחילת הלהבות, קיימו אירוע הוקרה ללוחמי האש שהגיעו מקפריסין. במהלך האירוע, שהובל על ידי ראש מועצת זכרון יעקב זיו דשא, הנחה הרב אלישע וולפין, רב קהילת "ואהבת" ביישוב, את תלמידי ולתמידות בית הספר, צוות המורות ולוחמי האש בברכת "הגומל".

 

בקהילת מוריה משקמת בימים אלו את מבנה הקהילה. אירוע מרגש במיוחד התקיים בקהילה בשיתוף פורום "תג מאיר- אור במקום טרור". אנשי דת יהודים, מוסלמים ונוצרים השתתפו אמש באירוע בין-דתי בבית הכנסת מוריה בחיפה. וואליד אבו-אחמד מאום אל-פאחם והאחים יונס מחיפה תרמו שולחנות כתחליף לאלו שנשרפו, ונציגות בקעה אל גרביה הביאו עצים לנטיעות.

כתבה בYNET על האירוע

לתרומה לשיקום קהילת מוריה בחיפה לחצו כאן

 

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ