ניוזלטר
צרו קשר

ראש חודש חשון- צעדת ספרי תורה לכותל

מאות אנשים ונשים, בהובלת רבנים ורבות מהתנועה המסורתית והרפורמית השתתפו בראש חודש חשוון בתהלוכת ספרי תורה לכותל המערבי- דרישה ליישום מתווה הכותל.

הצעדה יצאה מכיוון שער האשפות לרחבת הכותל, ובראשה  הרב סטיב וורניק, ראש התנועה הקונסרבטיבית בצפון אמריקה והרב ריק ג'ייקובס, ראש התנועה הרפורמית בצפון אמריקה; לצד נשיאי כנסת הרבנים בישראל הרב מאוריסיו בלטר והרב דובי חיון ורבות ורבנים נוספים מהתנועה המסורתית והרפורמית. המשטרה אפשרה את כניסת ספרי התורה לרחבת הכותל המערבי, לראשונה מזה שנים רבות בהן לא היה ניתן להכניס ספרי תורה מחוץ לכותל. בתוך הכותל נתקלו הפעילים באלימות רבה מצג נערים חרדים ומצד אנשי הקרן למורשת הכותל שדחפו ותקפו את המשתתפים וניסו לחטוף את ספרי התורה. בקושי רב נכנסו כל ספרי התורה (כ15 במספר) לעזרת הנשים לתפילת ראש חודש של נשות הכותל.

תפילתן של נשות הכותל התקיימה כהרגלה, בשמחה גדולה, וכללה הפעם גם קריאה בתורה. לאורך כל התפילה ניסו גברים להכנס לעזרת הנשים ולקחת את ספרי התורה באלימות, אך ללא הצלחה.

חלקו האחרון של האירוע התקיימה תפילה שוויונית ברחבה העליונה, בהובלת הרב סטיב וורניק, ראש התנועה הקונסרבטיבית בצפון אמריקה; הרב ריק ג'ייקובס, ראש התנועה הרפורמית בצפון אמריקה;
הרבה עידית לב, כנסת הרבנים המסורתיים; והרבה נעה סתת, מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה. המתפללים קראו בתורה ושרו יחד הלל. לאחר סיום התפילה ליוו המשתתפים את ספרי התורה אל מחוץ לרחבת הכותל בשירה וריקודים.

לחצו כאן לעמוד הפייסבוק של התנועה המסורתית לצפיה במה שהתרחש, ובאלבום התמונות.

לסיקור התקשורתי לחצו כאן

 

לפני תשעה חודשים עבר בהחלטת ממשלה מתווה הכותל, שמסדיר איזור לתפילה שוויונית בכותל. היה זה בתום שלוש וחצי שנים של מו"מ אינטנסיבי, שבמהלכו ויתרנו על דברים רבים שהיו עקרוניים מאוד בעינינו. עשינו זאת כי חשבנו, אחרי שנים ארוכות של מאבק, שלפעמים למען שלום בתוכנו מותר לקפל חלק מהדגלים.

אך מאז דבר לא קרה. בלחץ הפוליטיקאים החרדים, שהיו שותפים למתווה אך יצאו כנגדו כשהתפרסם, הקפיאה הממשלה הלכה למעשה את המתווה. המהלך הזה הכה בתדהמה רבים מיהודי בישראל ובעולם. משא ומתן שהגיע לסיומו בפרשה כואבת, עם מדינה ריבונית, עם מדינה שרבים הקדישו את אונם והונם למענה, והיא משיבה להם ביריקה בפנים.

לחצו כאן כתבו מייל להנהגת הדינה ודרשו- מיישמים את מתווה הכותל

 

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ