ניוזלטר
צרו קשר

כותל אחד לעם אחד

שלוש שנים ניהלה ממשלת ישראל מו"מ על הסדר חדש בכותל מול התנועה המסורתית, הרפורמית ונשות הכותל מצד אחד. ומצד שני מול המפלגות החרדיות והקרן למורשת הכותל. המשא והמתן מצידינו התקיים באמת ואמונה. היו ויתורים לא פשוטים, כפי שנהוג במשאים ומתנים, כך גם הצד השני, ויתרנו על דברים רבים, גם כאלה שאולי לא היה מקום לוותר עליהם. ההסכם הגיע לכדי גיבוש והועבר לפני מספר חודשים להחלטת ממשלת ישראל, שם הצביעו עליו ואישרו אותו.

אך עברו חודשים ויישום המתווה לא מתבצע. נדמה שקולות ההתנגדות מהרחוב החרדי עושות את שלהן- חברי כנסת, הרבנים הראשים ומנהיגי הציבור החרדי יוצאים בגלוי נגד ההסכם, לעיתים במילים שגובלות בהסתה של ממש.

משלא מתממש ההסכם שבנו החודש לתביעה הראשונית שלנו: עזרה שוויונית, משפחתית-פלורליסטית, לצד עזרת הגברים ועזרת הנשים בכותל.

קיימנו החודש שני אירועי תפילה בכותל. הראשון- תפילת מנחה שוויונית, בה השתתפו כ- 500 איש ואישה מהתנועה המסורתית ומהתנועה הרפורמית, חברי קהילות, רבנים ורבּות, חניכי מכינת חנתון והמכינה ביפו ופעילי תנועות הנוער נוע"ם ותל"ם. מנגד ניצבו אלה שביקשו להוכיח אחרת. היו יריקות, דחיפות, קללות ונאצות. לפרקים היתה גם אלימות של ממש.

את התפילה הנוספת תוכננה להתקיים מיד בסיום תפילת ראש חודש תמוז של נשות הכותל. פחות מיממה לפני התפילה. קיבלנו מכתב מהיועץ המשפטי של משרד הדתות האוסר על קיום תפילה ברחבה הציבורית של הכותל. אז התאספנו ושרנו יחד. מאות רבים של אנשים הגיעו בבוקר ראש החודש. כל צוותנוע"ם עשו דרך ארוכה מהמחנה בחנתון כדי להיות חלק.

מזמינים אתכם להמשיך להתעדכן ולהצטרף אלינו באירועים הבאים.

 

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ