ניוזלטר
צרו קשר

החברה שלנו ואור החנוכייה

המכבים נלחמו מלחמה קשה נגד הכובשים שרצו לפזר את עמנו בין העמים. הם לא בחרו בהשמדה הפיזית אלא בחרו לנסות בדרך שונה לגמרי: ההשמדה הרוחנית והערכית של עמנו.

המכבים נלחמו נגד אובדן הזהות שלנו, נגד ההלניזציה של החברה, ורצו לשמור על הזהות היהודית שלהם, על פי השקפתם. ברגע שאסרו עליהם ללמוד תורה, לעשות ברית מילה, לשמור את השבת ועוד, הם הבינו שזהותם היהודית מאבדת את כל מאפייניה והם לא יוכלו להחזיק מעמד כעם.

המלחמה הזאת עדיין לא הסתיימה. נכון שהיום אין לנו כובש כמו בימים ההם אך עדיין יש לנו איומים חיצוניים וגם פנימיים שמסכנים את הזהות שלנו כעם.

אם אנו מדברים על האיומים החיצוניים התרבות הבינלאומית הזרה, הגלובליזציה של העולם, הגלובליזציה של הדעות, הנכנסות לביתנו דרך אמצעי התקשורת ומזמינות אותנו לשנות את מערכת הערכים שלנו, לעזוב את המרכיבים המיוחדים של המסורת שלנו ולבנות סדר עדיפויות שונה, ולקבל ערכים אוניברסאליים, שלפעמים מסתירים את רוח היהדות.

יש לנו גם  איומים פנימיים החרדיזציה של היהדות ובעיקר של החברה הישראלית. היא לוחצת עלינו להתרחק מהעולם הערכים ולחיות בעולם של פולחן יהודי ריק מתוכן. מציעים לנו להתרחק מהמודרנה, לקבור את הציונות, את הפלורליזם, את השוויון ואת הדמוקרטיה. ליד זה יש המציעים יהדות ריקה ממסורת, המנתקת אותנו ממורשת עשירה. בנוסף קיימות קבוצות המציעות למחוק כל מאפיין יהודי ולחיות בעולם ללא עמים וללא דתות.

אני מאמין שכנגד כל האיומים האלה יש רק תשובה אחת ברורה והיא לחיות את היהדות בצורה אחרת, יהדות מסורתית, אוהבת אדם, רלוונטית ומודרנית.

אנו עומדים, כמו המכבים, מול פרשת דרכים מאוד גורלית למדינתנו, איזו זהות יהודית אנו רוצים למסור לדורות הבאים. המאבק לא הסתיים, אנו חייבים להילחם נגד ההתבוללות שמושכת מבחוץ ונגד האדישות והקיצוניות שהורסים מבפנים.

 

אני מאחל לכולנו שאור החנוכייה ישרה בנו את הכיוון למצוא את הדרכים הנכונות לבנות חברה יהודית מודרנית, דמוקרטית, פלורליסטית, שוויונית, ציונית, אוהבת אדם, מלאת ערכים יהודיים, שתתן מענה לא רק לימינו אלא גם לדורות הבאים אחרינו. ועל כן יש לנו תנועה מסורתית תפקיד מרכזי בעשייה היום יומית.

 

                                חג אורים שמח!!

                                הרב מאוריסיו בלטר

                                רב קהילת אשל אברהם

                                נשיא שותף של כנסת הרבנים בישראל

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ