ניוזלטר
צרו קשר

בני דתות שונות מרחבי הגליל נפגשים לשיח של שכנות טובה, רעות וקירוב לבבות

מידי שנה, מתקיים בסוכות במניין המסורתי בכפר ורדים אירוע 'סוכת שלום'. בשכנות לישוב כפר ורדים הממוקם בגליל המערבי שוכנים ישובים רבים, בהם גרים בני דתות שונות. מידי שנה מפגישים באירוע הייחודי את השכנים מכל האיזור לדון על המורכבות ברב התרבויות בגליל ובישראל ולקרב בין הקבוצות השונות.

 

שלושה ימים של מפגשים ייחודיים החלו בשיחה בין ראשי רשויות מקוומיות בו השתתפו איימאן שינאתי ראש מועצת מעלות-תרשיחא, סיוון יחיאלי ראש מועצת כפר ורדים, מועד'א חסבאני ראש מועצת ג'ת יאנוח ויורם ישראלי ראש מועצת מטה אשר. בפאנל דנו ראשי הרשויות על מצב השכנות בין הרשויות השונות, ועל שיתופי פעולה עתידיים.
לאחר הפאנל נשא דברים חבר הכנסת זוהיר בהלול.

 

ביומו השני של האירוע, התקיימו שיעורים של אנשי דת שונים, השייח סמיר עאסי , האב אליאס עבד , הרב אבי נוביס דויטש והשייח יוסוף פרג. לאחריו התקיימה הופעה של אמנון גופר אמנון גופר וג‘ורג‘ סמעאן שקיימו ערב של סיפורים וניגונים, על הגליל, אנשיו ואורחות חייהם מתובלים בהומור קל וצלילים ים תיכוניים. בליווי שירים בעברית וערבית בליווי כלי נגינה מאגן הים התיכון.

 

יומו האחרון של האירוע הוקדש לבני הנוער. בתחילתו נערך מפגש בין בני הנוער של כפר ורדים למועצת הנוער של המושב הדרוזי הסמוך ינוח ג'ת. לאחר המפגש כתב בדף הפייסבוק שלו סמי בבר, ינוח ג'ת "בזמן שארצנו מדממת, ישנם אנשים שפעלו לשלום, לחיבור בין שונים, לחיים משותפים, לשיתוף פעולה איזורי, שיתוף פעולה בין שני מגזרים שונים...
אני יכול לסכם את המפגש הזה, שהוא הביא לקרבת הלבבות, ומפגשים כאלה מביאים גם להפחתת הלהבות. שם רק הייתה ההחתלה, עוד יהיה המון מפגשים בין שני מגזרים שונים, למען שלום במדינתנו."

 

הרב אבי נוביס-דויטש, שמסיים את תפקידו כרב הקהילה על מנת לשמש בתפקידו החדש כדיקן בית המדרש לרבנים ע"ש שכטר, כתב בסיום האירוע: "דקות קשות ומורכבות.  ברגעים אלו חזרתי הביתה לאחר הערב הראשון של סוכת השלום שלנו, ערב שהיתה בו הרבה אופטימיות.  וערב בו השיח סמיר עאסי, אימאם ממסגד אלגזאר בעכו, דיבר על קדושת החיים ועל כך שלא הקעבה, לא העיר מדינה ואף לא אלאקצה קודמות לקדושת החיים.  הוא דיבר על כך שהקיצונים בדת המוסלמית והיהודית סוטים מהחובה לקיים נפש, ועל חובתם של המתונים לא לשתוק. פחות או יותר בזמן בו הוא דיבר ירו למוות בשני הורים, איתם ונעמה. לא הכרתי אותם, אך הלב ממאן להנחם על הרצחם. והחובה היא לא לשתוק אל מול העוול הנורא שבפשע טרור זה. אנו חייבים לעשות את כל שביכולתנו למנוע שפיכות דמים.  אני עדיין חושב שהערב עשינו צעד בכיוון זה, אך במקביל אליו מישהו עשה את הצעד ההפוך."

 

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ