סיור במוזיאון ישראל בי"ם

הורדוס האיש: מדינאי דגול, אדריכל בניה, מיטיב עם העם, או נקמן אפל ופרנואיד?

 

זו הייתה השאלה שעמדה במרכז השיחה הקצרה באוטובוס בדרך לירושלים. אכן, ביום רביעי ה-1 בינואר יצאה קבוצה של חברי הקהילה לתערוכת "הורדוס", במוזיאון ישראל בירושלים. השיחה בדרך נגעה בקצה שבקצה במעשיו של הורדוס. ההתרשמות המדהימה הייתה בעוצמה ובמגוון הרב של התערוכה. ההסבר ,שניתן ע"י המדריכה המקומית, הסב את תשומת הלב לממדי הבניה והמפעלים הרבים של הטיית המים ,שיפור החקלאות ומערכת הכלכלה המגוונת. הערים ההלניסטיות שנבנו ובהן כל המוסדות ברוח התרבות ההלניסטית כדי לרצות את הממשל הרומאי. המבצרים הרבים ומבניהם הבניה הרחבה בהרודיון. גולת הכותרת כמובן בנייתו מחדש של בית המקדש בירושלים בממדים מרהיבים ביותר. בהסבר היה גם דגש על השימוש בחומרים המקומיים והמיוחדים. הדיוק המלא בבניה בקישוטים וביצירות האומנות.


images_2

הפתעה מיוחדת הייתה לחברי הקבוצה בהרצאה המאלפת שניתנה ע"י צבי אורגד,

חבר הקהילה, כאשר בקרנו בבית הכנסת שנבנה בהורב שבגרמניה במאה ה-18. הלוחות פורקו מבית הכנסת והורכבו מחדש ע"י מוזיאון ישראל. למדנו על השפעת הניצנים הראשונים של הקבלה על מבנה בית הכנסת, השתקפות האגדות השונות בציורי בעלי החיים ועוד כהנה וכהנה. על כך יעמוד צבי על התודה והברכה.

 
הסיור הסתיים כמתוכנן כאשר בפי כולם נשאר הטעם של עוד.

 

התנועה המסורתית (קונסרבטיבית) היא זרם ביהדות המשלב נאמנות למסורת היהודית ולהלכה לצד פתיחות לעולם המודרני ולתרבות דמוקרטית-הומניסטית. היהדות המסורתית רואה בהלכה מכלול דינאמי ומתפתח של ערכים המתאים עצמו לתנאי המקום ולנסיבות המשתנות מדור לדור.
צרו קשר עם הקהילה
דג כדגכ
רח' הראל 8, ת.ד.5041, אפרידר, אשקלון 78150 | טל: 08-6711370/1 | פקס: 08-63737656 | kehillat@zahav.net.il